– با سوغاتی استان‌های مختلف ایران زمین آشنا شوید

با سوغاتی استان‌های مختلف ایران زمین آشنا شوید

هر یک از استان‌های ایران دارای آداب و رسوم خاص خودشان هستند و این در حالی است که با کمی گشت و گذار متوجه تنوع بالا سوغاتی در این استان‌ها خواهید شد.

گروه ایرنا زندگی – هر جامعه‌ای دارای قواعد و قوانین مربوط به خود می‌باشد و کشور متمدن ما نیز از این  قاعده مستثنی نیست و دارای یک سری عرف و علایقی است که مختص همه نقاط کشورمان است. به عنوان مثال وقتی برای گردش و تفریح و مسافرت به یک شهر می‌رویم برای دوستان و اقوام خود از سوغاتی‌های آن شهر می‌آوریم که این کار هم سبب خشنودی اطرافیان می‌گردد و هم برای اهالی آن شهر از نظر اقتصادی نفع می‌رساند. در این بخش سعی داریم شما را با سوغاتی‌های نقاط مختلف کشورمان آشنا کنیم ، پس با ما همراه باشید.

سوغات استان آذربایجان شرقی

آذربایجان شرقی از شهرهای بسیار زیبا با آب و هوای کوهستانی و دلپذیر و خاک حاصلخیز می‌باشد که انواع گیاهان و محصولات کشاورزی را در خود پرورش داده است. آذری‌ها از هر لحاظ خوش سلیقه بوده و دارای ویژگی تنوع‌طلبی می‌باشند، مخصوصا در زمینه خورد و خوراک و شیرینی که همیشه حرفی برای گفتن و ادعا دارند. اگر به تبریز مسافرت کردید حتما به قنادی‌ها و شیرینی فروشی ها سر بزنید و از شیرینی‌های نوقا، قرابیه، قند پنیری خرید کنید و به عنوان سوغاتی برای عزیزانتان ببرید. تنوع سوغاتی‌های تبریز به شیرینی محدود نمی‌شود بلکه رگ و ریشه تبریزی‌ها سرشار از هنر است و بزرگترین هنر دست تبریزی‌ها بافت فرش‌های ابریشم می‌باشد که حاصل دست رنج زنان و دختران هنرمند تبریزی است که ریشه به ریشه و رج به رج این فرش‌ها با عشق این هنرمندان بافته می‌شود علاوه بر شیرینی و فرش، کفش چرم، معرق و منبت نیز از هنر دست عزیران تبریزی است.

با سوغاتی استان‌های مختلف ایران زمین آشنا شوید

سوغات استان اردبیل

وقتی اسم اردبیل را می‌شنویم ناخودآگاه به یاد عسل خوشمزه و ناب و طبیعی اردبیل می‌افتیم، علاوه بر عسل طبیعی و خوشمزه، شیرینی‌هایی نیز در اردبیل پخت می‌شود. از سوغاتی‌های خوشمزه ای مثل حلوای زنجبیلی، حلوای سیاه و سفید و قچکورگی می‌توان به عنوان سوغاتی برای عزیزان هدیه برد. از دیگر سوغاتی‌های اردبیل نان برنجی خلخال، لباس‌های سنتی، نقاشی روی چرم و ظروف مسی است که هرکدام به نوبه خود بهترین سوغاتی و یادگاری این خطه محسوب می‌شود.

با سوغاتی استان‌های مختلف ایران زمین آشنا شوید

سوغات استان آذربایجان غربی

اگر چه استان آذربایجان غربی دارای وسعت زیادی نیست ولی به واسطه خاک حاصلخیز و منابع طبیعی متنوع و غنی در زمره استان‌هایی است که در زمینه سوغاتی بسیار متنوع است. ارومیه با نقل‌های خوشمزه‌اش شناخته شده و زبانزد خاص و عام است البته نقل‌های ارومیه دارای تنوع زیادی است از جمله نقل زعفرانی، نقل بید مشکی و نقل گل محمدی. البته حلواهای ارومیه نیز طرفداران بیشماری دارد از دیگر سوغاتی‌های خوشمزه ارومیه می‌توان به شیرینی‌های خوشمزه مانند سوجوق و نان‌های محلی و سنتی اشاره کرد و عرقیجات، صنایع چوبی و فرش نیز گزینه بسیار خوبی برای سوغاتی هستند.

با سوغاتی استان‌های مختلف ایران زمین آشنا شوید

سوغات استان مرکزی

مرکزی دارای سوغاتی‌های مختلف و رنگارنگ است، از جمله این سوغاتی‌ها خوراکی‌های خوشمزه مانند: نان فطیر، انار، عسل و انگور را می‌توان نام برد. البته این سوغاتی‌ها تنها شامل خوراکی‌های دلپذیر نیست بلکه در زمینه صنایع دستی  مانند گیوه و فرش  نیز دست دارد.

با سوغاتی استان‌های مختلف ایران زمین آشنا شوید

سوغات استان چهارمحال و بختیاری

با شنیدن اسم گز شاید به این فکر بیفتید که گز تنها متعلق به اصفهان است ولی اینطور نیست، گز از سوغاتی‌های بسیار خوشمزه ی شهرکرد نیز هست. از دیگر سوغاتی‌های این شهر می‌توان به قره قورت و بادام درختی و عسل نیز اشاره کرد. شهرکردی‌ها بسیار هنرمند هستند و صنایع دستی‌های بیشماری دارند از جمله این دستسازه‌ها می‌توان به گلیم، قالی و گبه اشاره کرد که می‌توانید به عنوان سوغاتی دل عزیزانتان را شاد کنید.

با سوغاتی استان‌های مختلف ایران زمین آشنا شوید

سوغات استان خوزستان

خوزستان از استان‌های جنوبی و زیبا با مردمانی خونگرم و مهمانواز است و چون در یک منطقه گرمسیری واقع شده دارای خرماهای بسیار لذیذ و خوشمزه‌ای می‌باشد. از دیگر سوغاتی‌های اهواز کلوچه را می‌توان نام برد که در شهرهای شوشتر و دزفول پخته می‌شود. همچنین احرامی بافی، کپو بافی و گلیم افشار از دیگر سوغاتی‌های استان خوزستان و اهواز بشمار می رود.

با سوغاتی استان‌های مختلف ایران زمین آشنا شوید

سوغات استان ایلام

ایلام از جمله استان‌های زیبای کشورمان است که شیرینی‌های خوشمزه‌اش هم معرف همگان است از جمله این شیرینی‌های خوشمزه کله کنجی، بژی برساق و حلوای بگل را می‌توان نام برد و نان‌های متنوع مانند نان گرده و نان ساج نیز از سوغاتی‌های خوشمزه‌ای است که بسیار لذیذ و ترد می‌باشند و بهترین سوغاتی برای اشخاصی که عاشق نان هستند می‌باشد.

ناگفته نماند ترخینه هم از سوغاتی‌های ایلام محسوب می‌شود. چنانچه مایل باشید می‌توانید ترخینه را به صورت خشک خریداری نموده و به منزل بیاورید و در پخت آش خوشمزه ترخیته بکار برده و لذت ببرید. همچنین گیوه و گلیم نیز از جمله صنایع دستی ایلام هستند. علاوه بر این سوغاتی‌ها، مراسم عاشورای ایلام بسیار نیز بسیار دیدنی و جذاب است.

با سوغاتی استان‌های مختلف ایران زمین آشنا شوید

سوغات استان خراسان رضوی

استان‌های خراسان جنوبی و رضوی در بخش سوغاتی‌ها مشترک هستند و شبیه به هم می‌باشند زرشک، زعفران، خشکبار، ادویه و نقل و نبات، جانماز، عطر، تسبیح و انواع انگشترهای زیبا از سوغاتی‌های استان خراسان رضوی است. البته فیروزه اصل نیشابور نیز از مهمترین  و با ارزش ترین سوغاتی‌های مشهد محسوب می‌شود.

با سوغاتی استان‌های مختلف ایران زمین آشنا شوید

سوغات استان تهران

بر خلاف استان‌های دیگر سوغاتی خریدن از تهران بسیار آسان و بی‌دردسر است چرا که نمی‌توان یک چیز خاصی را به عنوان سوغاتی خاص تهران مد نظر قرار داد و جالب اینکه می‌توانید تمام سوغاتی‌های نقاط مختلف کشور را در تهران خریداری کنید. از آنجایی که همیشه و در همه حال اکثر مغازه‌ها و فروشگاه‌ها و مراکز خرید تهران دایر هستند بنابراین مسافران و توریست‌ها می‌توانند با یک خرید مفصل به عزیزان خود سوغاتی‌های متنوعی هدیه کنند.

سوغات استان کردستان

کردستان این استان کوهستانی و زیبای کشورمان نیز سوغاتی‌های مخصوص خود را دارد. سوغاتی‌های سنندج به دو گروه خوراکی و صنایع دستی تقسیم می‌شود شیرینی‌های خوشمزه‌ای که مختص این استان است عبارتند از: بادام سوخته، شیرینی کنجدی، سقز و نان برساق که در گروه خوراکی‌های خوشمزه جای می‌گیرند البته نان برساق بیشتر در شهر بیجار پخته می‌شود و صنایع دستی که مهمترین قسمت سوغاتی‌ها را تشکیل می‌دهد شامل گیوه بافی، جعبه‌های شطرنجی، تخته نرد، گلیم و قالی است. سوغاتی‌های زیبا و بی‌نظیری که دل هرکسی را می‌برند.

با سوغاتی استان‌های مختلف ایران زمین آشنا شوید

سوغات استان خراسان جنوبی

سوغاتی‌های اغلب استان‌های کشورمان در دو گروه خوراکی و صنایع دستی طبقه‌بندی می‌شوند. استان خراسان جنوبی نیز از آن دسته استان‌هایی است که شامل هر دو گروه سوغاتی‌ها می‌باشد. سوغاتی خوراکی شامل زرشک، زعفران، انار و عناب است و صنایع دستی هم شامل قالی‌بافی، ترکه‌بافی و برک‌بافی می باشد اگر به شهر بیرجند سفر کردید حتما از ابن سوغاتی‌ها برای عزیزانتان بخرید.

با سوغاتی استان‌های مختلف ایران زمین آشنا شوید

سوغات استان زنجان

زنجان از جمله استان‌هایی است که می‌توان هرچیزی را در آن پیدا کرد. سوغاتی‌های زیبایی که هنر دست عزیزان زنجانی است و می‌تواند بهترین یادگاری برای هر شخصی باشد. در این بخش به تعدادی از این سوغاتی‌های بی‌مانند اشاره می‌کنیم، صنایع دستی عبارتند از: انواع چاقو ( قلم تراش جیبی دسته ملیله، کارد آشپزخونه) ملیله (انواع پایه‌های استکان، سینی، قاشق و چنگال غذا خوری  و چایخوری،  کاسه گلدان، قاب عکس)، چارق (نوعی کفش رو فرشی زنانه) و فرش و گلیم دست بافت. در زمان رضاخان تعدادی از زنجانی‌های هنرمند که کارشان ساختن وسایل نقره و طلا بود به تهران مهاجرت کرده و کارشان را در آنجا ترویج دادند. وقتی اسم زنجان را می‌شنویم اولین نکته که به ذهنمان خطور میکند چاقوهای تیز زنجان است.

فرش و گلیم زنجان نیز از شهرت زیادی برخوردار است. چارق دوزی هم یکی دیگر از هنرهای دستی عزیزان زنجانی است که مهارت خاص و در عین حال دست‌های هنرمندی را می‌طلبد. این چارق‌ها مخصوص بانوان است و بیشتر جهت تشریفات و تفنن مورد استفاده قرار می‌گیرد و عالی‌ترین گزینه برای سوغاتی محسوب می‌گردد.

با سوغاتی استان‌های مختلف ایران زمین آشنا شوید

سوغات استان قم

وقتی اسم قم را می‌شنویم ناخودآگاه یاد سوهان‌های خوشمزه این شهر می‌افتیم. شاید کمتر کسی باشد که طعم بی نظیر و ترد این سوهان‌ها را نچشیده باشد. سوهان مهمترین سوغات قم است، نان خوشمزه کسمه نیز از دیگر سوغاتی‌های قم می‌باشد. البته مردم با استعداد و هنرمند قم در زمینه فرش و قالی بافی نیز حرفی برای گفتن دارند. در سفر قم علاوه بر خرید سوهان برای عزیزانتان به عنوان سوغاتی فرش و قالی هم یادتان نرود.

با سوغاتی استان‌های مختلف ایران زمین آشنا شوید

سوغات استان همدان

همدان به دلیل آب و هوای سردش دارای سوغاتی‌های خاصی می‌باشد، سوغاتی‌هایی از قبیل شیره که برای مواجه با سرما بسیار انرژی بخش است. البته آب نبات قیچی و انگشت پیج خوشمزه نیز جزو سوغاتی‌های این منطقه به شمار می‌رود. از دیگر سوغاتی‌های همدان می‌توان به آثار چرمی، گلیم ظروف سفالی و آبگینه نیز اشاره کرد.

با سوغاتی استان‌های مختلف ایران زمین آشنا شوید

سوغات استان سمنان

پسته جزو خشکبار خوشمزه‌ای است که در رأس همه سوغاتی‌ها قرار دارد که بسیاری از هموطنان به خارج کشور نیز به عنوان سوغاتی می‌فرستند. پسته مهمترین سوغاتی سمنان است، البته گردو و نان‌های محلی نیز در زمره سوغاتی‌های سمنان به شمار می‌روند. سمنانی‌ها نیز مانند سایر نقاط کشورمان در زمینه صنایع دستی  بسیار هنرمند هستند و گلیم و منبت از سوغاتی‌های دستی آنها محسوب می‌شود.

با سوغاتی استان‌های مختلف ایران زمین آشنا شوید

سوغات استان سیستان و بلوچستان

آب و هوای گرم در استان سیستان و بلوچستان سبب شده تا محصولات گرمسیری بسیاری در این ناحیه مانند:خرما، نارگیل، موز، انبه و بالنگ رشد کند که می‌توان به عنوان سوغاتی برای عزیزان پیشکش کرد. سوغاتی‌های زاهدان تنها به میوه‌های خوشمزه آن محدود نمی‌شود بلکه اهالی هنرمند زاهدان در زمینه سوزن دوزی ، گلیم بافی و حصیر بافی نیز بسیار فعالند.

با سوغاتی استان‌های مختلف ایران زمین آشنا شوید

سوغات استان کهگیلویه و بویر احمد

با دیدن و شنیدن نام گبه و گلیم حتما نام استان کهگیلویه و بویر احمد برایتان تداعی می‌شود، چرا که سوغاتی‌های این استان بسیار نام آشنا برای اهل هنر هستند. انواع صنایع دستی مانند خورجین، گمچه، جاجیم و قالی در این استان توسط هنرمندان بافته شده و به  همه جای کشور صادر می‌شود. شیر، روغن محلی، سیب و انگور خوشمزه از دیگر سوغاتی‌های این استان می‌باشند، چنانچه روزی گذرتان به این استان زیبا افتاد از سوغاتی‌های بی نظیر آن حتما خرید کنید.

با سوغاتی استان‌های مختلف ایران زمین آشنا شوید

سوغات استان گلستان

اهالی استان زیبای گلستان همگی هنرمندند و اغلب در زمینه ی صنایع دستی فعالیت دارند. برای همین بیشتر صنایع دستی آنها به عنوان سوغاتی انتخاب می‌شود و چون این شهر در مجاورت دریای خزر واقع شده برای همین مسافرانی که می‌خواهند به شهرهای نزدیک مسافرت کنند از ماهی‌های سفید تا کفال را برای سوغاتی انتخاب می‌کنند، اما مشهورترین سوغاتی‌های استان گلستان انواع فرش و قالی و قالیچه ترکمنی و سبد می‌باشد.

با سوغاتی استان‌های مختلف ایران زمین آشنا شوید

سوغات استان گیلان

از سوغاتی مهم استان گیلان می‌توان به ماهی قزل آلا و ماهیان سفید اشاره کرد. کلوچه لاهیجان هم که نیازی به معرفی ندارد چرا که معرف حضور همگان است، زیتون رودبار و برنج آستانه اشرفیه و چای لاهیجان نیز در جای جای ایران شناخته شده‌اند. از دیگر سوغاتی‌های استان گیلان که به عنوان سوغاتی به دیگر نقاط کشورمان صادر می‌شود می‌توان به انواع شال، چارقد و سفال اشاره کرد.

با سوغاتی استان‌های مختلف ایران زمین آشنا شوید

سوغات استان فارس

به سراغ استان فارس برویم، از حاصلخیزترین و زیباترین شهرهای کشورمان می‌توان به شیراز مرکز این استان اشاره کرد که انواع گیاهان و محصولات کشاورزی را در خود جای داده است. عرقیات گیاهی و آبلیمو از مهمترین سوغاتی‌های شیراز می‌باشند، البته به لیمو شیرازی، کلوچه شیرازی، حلوای شیرازی، نان یوخه و مسقطی خوشمزه نیز در گروه سوغاتی‌ها قرار دارند. شیرازی‌های هنرمند و با استعداد صنایع دستی بسیار زیبایی از قبیل: معرق‌کاری، خاتم‌کاری، ظروف نقره بسیار شیک و گیوه‌های دست دوز که هدیه‌ای زیبنده برای افراد مسن محسوب می‌شود را در کارنامه سوغاتی‌های خود دارند.

با سوغاتی استان‌های مختلف ایران زمین آشنا شوید

سوغات استان کرمان

شاید فکر کنید پسته تنها سوغاتی استان کرمان پهناور است اما این استان سوغاتی‌های خوشمزه دیگری نیز از قبیل کلمپه، زیره، قاووت، کماج، قطاب، خرما و مرکبات دارد و در زمینه صنایع دستی هم مانند پته دوزی، گبردوزی و آجیده دوزی فعالند. اگر سفری به کرمان داشتید از این سوغاتی‌های زیبا حتما برای عزیزان و اطرافیانتان تحفه‌ای بخرید.

با سوغاتی استان‌های مختلف ایران زمین آشنا شوید

سوغات استان کرمانشاه

قصر شیرین و اسلام آباد غرب و سرپل ذهاب از مراکز عمده و اصلی نمد مالی در کشور محسوب می‌شوند. گیوه‌کشی نیز از دیگر هنرهای اهالی استان کرمانشاه است که بسیار راحت و خنک و سبک ارزن هستند. گلیم‌های هرسین بسیار معروف است و اما روغن کرمانشاهی و شیرینی کاک و نان برنجی که در صدر سوغاتی های استان کرمانشاه هستند.

با سوغاتی استان‌های مختلف ایران زمین آشنا شوید

سوغات استان یزد

یزد به شهر خوشمزه‌ها شهرت دارد و جزو شهرهایی است که سوغاتی بیشماری دارد و خوشمزه‌ترین شیرینی‌ها را می‌توان در شهر یزد پیدا کرد. قطاب، باقلوا، سوهان، نان برنجی، پشمک، نان پنجره‌ای، کیک یزدی و انواع لوز از سوغاتی‌های لذید و دلپذیر یزد می‌باشد. از با ارزشترین سوغاتی‌های دیگر یزد میتوان ترمه را نام برد. همچنین زیلو، چادر شب، شمد، سفال و سرامیک نیز در زمره سوغاتی‌های این منطقه قرار دارند.

با سوغاتی استان‌های مختلف ایران زمین آشنا شوید

سوغات استان قزوین

قزوین استانی با وسعت کم اما متنوع در زمینه سوغاتی‌ها است. قزوین بیشتر به شیرینی‌های خوشمزه‌اش شهرت دارد، البته گلابتون دوزی، موج بافی و گلیم از دیگر سوغاتی‌های قزوین می‌باشد. مشهورترین سوغاتی‌های خوراکی قزوین شامل باقلوا، نان چرخی، شیرینی پادرازی، نان چای و شیرینی بهشتی می‌باشد. در سفر به قزوین از هر کدام که خواستید حتما برای عزیزانتان به عنوان سوغاتی تهیه کنید.

با سوغاتی استان‌های مختلف ایران زمین آشنا شوید

سوغات استان اصفهان

استان اصفهان به واسطه فرهنگ و تاریخ و هنر بی‌مثالش همیشه پذیرای گردشگران و توریست‌های قابل توجهی بوده است و برای همین سوغاتی‌های متنوع و زیادی هم در اصفهان می‌توان مشاهده کرد. از معروفترین این سوغاتی‌ها می‌توان به گز، پولکی، سوهان عسلی، گلاب کاشان و شیرینی کرکی اشاره کرد. اصفهان مهد تمدن و فرهنگ و هنر نیز می‌باشد، مردمان این خطه هنرمند و خلاق در زمینه‌های گوناگون هستند.

یکی از این هنرهای زیبا مینا کاری است که به عنوان یک سوغاتی بی‌نظیر از آن می‌توان یاد کرد. البته قلم کاری، منبت کاری و خاتم کاری نیز از سوغاتی‌های دیگر اصفهان هستند. ظروف مسی، آثار ملیله گری و کاشی سازی نیز در صدر سوغاتی‌های پرطرفدار اصفهان محسوب می‌شوند.

با سوغاتی استان‌های مختلف ایران زمین آشنا شوید

سوغات استان بوشهر

به جرات می‌توان گفت که استان بوشهر از دیدنی‌ترین و باصفاترین استان‌های جنوبی کشورمان است. انواع ماهی و میگو از اصلی‌ترین سوغاتی های بوشهر تلقی می‌شوند. خارک و خرما، حصیر بافی و عبابافی نیز گزینه‌های خوبی برای سوغاتی محسوب می‌گردند که در سفر به بوشهر می‌توانید برای اقوام و خویشان خود تهیه کنید.

با سوغاتی استان‌های مختلف ایران زمین آشنا شوید

سوغات استان هرمزگان

از استان‌های ساحلی کشورمان می‌توان به استان هرمزگان اشاره کرد. انواع ماهی، میگو و محصولات دریایی از سوغاتی‌های هرمزگان است. خرما و مرکبات، محصولات حصیری، سفال و دست سازه‌های دریایی نیز در ردیف سوغاتی‌های پرطرفدار این شهر قراردارند.

با سوغاتی استان‌های مختلف ایران زمین آشنا شوید

سوغات استان کهگیلویه و بویراحمد

به گزارش وب گاه نمناک، کهگیلویه و بویراحمد نیز با تعداد بالای جاذبه گردشگری جزو استان‌های خوش آب و هوای توریستی محسوب می‌شود. کار دست ایل‌های لر و بختیاری در این منطقه یکی از مهمترین سوغاتی‌های کشور محسوب می‌شود. گردو نیز مهمترین و اصلی‌ترین سوغات استان کهگیلویه و بویر احمد است. عسل، انگور و انواع گلیم هم برای سوغاتی بهترین ایده هستند.

با سوغاتی استان‌های مختلف ایران زمین آشنا شوید