دبیرخانه جشنواره نوآوری و کارآفرینی زنجیره ارزش قالی

اهداف جشنواره نوآوری و کارآفرینی زنجیره ارزش قالی

گسترش فعالیت‌های پژوهشی و نوآورانه و استفاده از ایده های خلاقانه برای رونق زنجیره فرش دستباف از اهداف برگزاری اولین جشنواره فرش دستباف در استان میباشد.

هنرمندان فرشباف استان فرصت دارند ایده های خود را در موضوعاتی همچون بهبود زنجیره تامین مواد اولیه، طراحی و تولید فرش و روش‌های نوین فروش به سازمان صنعت معدن و تجارت استان اطلاع دهند.

پرورش ایده ها، اشاعه فرهنگ خلاقیت در جامعه، ارایه ایده ها و راه کارهای عملی جهت حل مسائل و مشکلات اعم از انسانی یا طبیعی، ایجاد اعتماد بین ایده پرداز و سرمایه گذار و تولید کننده، ارتقاء دانش دانشجویان از طریق تبادل اطلاعات، درآمد زایی

این جشنواره در سالن همایش های اداره فرش برگزار می شود‌.


شناسایی افراد نخبه،مخترع و ایده پرداز، ایجاد صمیمیت بین اعضای گروه ایده و خلاقیت، برگزاری گردهمایی ها و نشست های حضوری، تشکیل گروههای تخصصی تبادل و نظم بخشیدن اطلاعات و تکمیل فرآیندهای تبدیل ایده به محصول، آموزش اصول خلاقیت،ایده یابی و کارگروه، بوجود آوردن رقابت سالم و شاد جهت فعالیت؛ ایجاد روحیه و بالا بردن انگیزه

آموزش مرتبط با ایده و خلاقیت، اطلاع رسانی در مورد ایده و خلاقیت،کسب کار و کارآفرینی،مدیریت، حمایت از ایده پردازان و افراد مخترع مبتکر جهت تبدیل ایده ها به محصول و محصولات به ثروت، ارتباط بین افراد صاحب ایده ، اختراع و طرح های خلاقانه و بدیع با سرمایه گذار، برگزاری جشنواره ،سمینار و همایش های مرتبط، فروش محصولات فنی، هنری، فرهنگی

فعالیت در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران، پرهیز از درج مطالب مرتبط با باورهای شخصی مانند دینی ، سیاسی ،عقیدتی و قومیتی،پرهیز از درج مطالب غیر مرتبط با مباحث ایده و خلاقیت،لازم است توجه صاحبان ایده و فناوری به این نکته جلب شود که تنها پیشنهادهای مرتبط با حوزه های مربوطه در سایت ثبت گردد

ضمن امکان سنجی از دانش و تجربیات مخاطبان، با بهره برداری از بسترهای مشاوره ای و برگزاری دوره های آموزشی بصورت مجازی و وبیناری و تشکیل کنفرانسهای ویدئویی امکانات توسعه فردی و اجتماعی و شغلی مدیران، کارشناسان اعضای خود را فراهم نمایند.ایده های قابل طرح در رویدادها:

اولین رویداد فرش در زمینه‌های زنجیره ارزش کسب و کارهای فرش (پشم، نج، رنگ رزی، ابزار و جله، بافت، وفو و ترمیم، بازاریابی و فروش) بوده و در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد و شرکت کنندگان تا ۱۷ خردا ۱۴۰۲ مهلت ارسال ایده‌های خود را خواهند داشت. ایده‌ها در دو بخش ایده‌های آزاد و ایده‌های چالش فناوری فرش مورد ارزیابی قرار گرفته و با اهدای جوایز و تسهیلات راه اندازی کسب کار مربوطه، از صاحبان ایده تجلیل می‌شود.

دومین رویداد فرش‌ در زمینه‌های چالش فناوری شامل (آسیب‌های زیست‌محیطی صنعت فرش به‌ویژه پساب‌های رنگرزی، دسترسی به اطلاعات بازار‌های هدف، دسترسی به اطلاعات بازار‌های هدف، کاربرد هوش مصنوعی در طراحی فرش، وابستگی صنعت فرش به مواد اولیه و وابستگی صنعت فرش به ماشین‌آلات و قطعات فرش) برگزار می‌شود.

متقاضیان میتوانند از طریق سامانه شهاب پیشنهادات را به دبیرخانه ارسال نمایند:

  • ارسال پیشنهاد همکاری و مشارکت وسرمایه گذای 
  • ارسال رزومه و امکانات و ظرفیتها
  • ارسال ایده و طرح اولیه 

متقاضیان میتوانند در موضوعات زیر پیشنهادات را به دبیرخانه ارسال نمایند:

• نوآوری بودن - 50%
• جذابیت داشتن - 75%
• بازار پسند بودن - 60%
• قابلیت اجرایی داشتن - 45%
• قابلیت جذب سرمایه گذار داشتن - 35%
همین حالا اقدام نمایید

ایده های خود را با ما به اشتراک بگذارید

جهت ارتباط سریع با علاقمندان فعال در مراکز آموزشی، انجمنها، سمنها و تشکلهای دولتی و غیر دولتی،  برای انجام امورات اداری مربوط به رویدادها (اعم از ثبت نام شرکت کنندگان، انجام مکاتبات و تشکیل جلسات مربوطه، پشتیبانی از تولیدات و ایجاد زیرساخت برگزاری آزمونهای ارزیابی و ارایه محتواهای تولیدی آموزشی، سامانه شهاب راه اندازی و مورد بهره برداری قرار گرفت.

چرخش کار و نحوه اجرای کار ارسال ایده و طرح:

کسانی که تمایل به شرکت دارند بایستی جهت ارسال ایده و طرح در سامانه دبیرخانه الکترونیکی ، در ابتدا ثبت نام نموده و ضمن تکمیل فرم ثبت نام و درج توضیحات اولیه مختصر در خصوص ایده و طرح، به سامانه وارد شده و نمونه فرم ارائه شده از سوی دبیرخانه (فرم مشخصات ایده و فرم اطلاعات صاحب ایده) و فایل قالب پاورپورنت ارایه ایده را دانلود و تکمیل نموده و پس از تایید کاربری از طرف مدیر سامانه می توانند با دکمه ارسال جدید، طرح اولیه ایده خود را (محصول تولیدی) ارسال نمایند تا توسط داوران دبیرخانه ارزیابی گردند.

ارزیابی طرح: دبیرخانه با تشکیل جلسه ای به بررسی ایده های ارائه شده اقدام نموده و حداکثر تا سه روز کاری تایید یا رد ایده ارائه شده برای شرکت در رویداد را به پیشنهاد دهندگان اعلام نموده و محتواهای برگزیده را در سامانه اینترنتی جشنواره دبیرخانه بارگزاری و از محتواهای برتر حمایت و تقدیر خواهد نمود.
 مشتریان ما

تعدادی از مشتریان ما:

ضمن امکان سنجی از دانش و تجربیات مخاطبان، با بهره برداری از بسترهای مشاوره ای و برگزاری دوره های آموزشی بصورت مجازی و وبیناری و تشکیل کنفرانسهای ویدئویی امکانات توسعه فردی و اجتماعی و شغلی مدیران، کارشناسان اعضای خودرا فراهم نمایند.

مشتریان ما

 


 همکاران ما

شما می‌توانید:

آموزشهای مجازی خود را ایجاد کنید و به برگزاری دوره‌های آموزشی، آزمون، تمرین، پروژه‌های کلاسی، ارتباط استاد با فراگیران و پرسش و پاسخ، طراحی فرم نظرسنجی، استخراج نمرات، امکان حضور غیاب و هر آنچه برای یک آموزش مجازی نیاز دارید، بپردازید.

همکاران ما
[/dt_sc_fullwidth_section]

نمونه ای از رویداد های برگزار شده

آمار ما

1399
1400
1401
1402

اگر ما را بشنوید

10000
شرکت کنندگان
1000
ایده های رسیده
100
ایده های برگزیده
10
طرح های اجراشده

درباره گروه ها

مرکز ملی فرش ایران در راستای اجرای وظایف قانونی خود در زمینه شناسایی و معرفی آثار برگزیده و فاخر فرش دستباف با هدف برندسازی و ایجاد الگوهای مناسب تولید بویژه اجرای ماده ۱۴ آیین نامه اجرایی قانون حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع دستی اقدام به برگزاری اولین جشنواره ملی قالی فاخر با همکاری تشکل های صنفی فرش دستباف و سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها بویژه سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان در شهر هنرپرور نموده است.

 

با هدف انسجام و نظم بخشیدن به فرایند اجرایی جشنواره،‌ ساختار و ارکان این رویداد به شرح زیر می باشد:

شورای سیاست گذاری : این شورا با هدف تعریف و تبیین سیاست‌های کلان و تصمیم‌گیری‌های اصلی جشنواره فعالیت نموده و شامل رئیس مرکز ملی فرش ایران به عنوان رئیس شورا،‌ اعضای منتخب از مرکز ملی فرش ایران و اعضای ستاد راهبردی فرش دستباف کشور می‌باشد.

ستاد اجرایی : این ستاد که از شخصیت‌های حقوقی مرتبط در استان اصفهان تشکیل شده،‌ فرایند اجرایی مصوبات شورای سیاست‌گذاری و شیوه نامه اجرایی جشنواره را برعهده داشته و شامل استانداری اصفهان ، سازمان صنعت،‌ معدن و تجارت استان اصفهان،‌ اتاق بازرگانی،‌ صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان و کاشان و مدیران تشکل‌های صنفی مرتبط با فرش دستباف اصفهان و نماینده شرکت برگزار کننده می باشد.

دبیرخانه دائمی : اتاق بازرگانی،‌ صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان

هیات داوران : شامل حداکثر ۷ نفر از داوران ملی و خبره در حوزه فرش دستباف از سراسر کشور و با هدف داوری فرش‌های راه‌یافته به جشنواره می‌باشد.

برگزارکننده: مجتمع توسعه ارتباطات پگاه اصفهان به عنوان برگزارکننده جشنواره،‌ کلیه فعالیت‌های مرتبط با جشنواره را پس از تایید ستاد اجرایی،‌ اجرا خواهد کرد.

آغاز ثبت نام : از ۲۰ خرداد ۱۴۰۱

مراسم اختتامیه و اهدای جوایز : اول مرداد ۱۴۰۱

هدف از برگزاری جشنواره : ۱)‌ معرفی تنوع و ویژگی های قالی ایرانی ۲)‌ ترغیب تولیدکنندگان و فروشندگان به تولید و عرضه قالی های فاخر ۳) ایجاد انگیزه مناسب برای بروز استعدادها،‌ نوآوری و خلاقیت در تولید با حفظ اصالت قالی ایران ۴)‌کمک به بازاریابی قالی های تولیدی

بخش های هفت گانه قالی در جشنواره :

این دوره از جشنواره برای قالی های نو بافت با حداکثر ۵۰ سال قدمت و در ۷ رشته برگزار می‌شود .شرکت کنندگان می‌بایست فرش‌های خود را در یکی از بخش‌های زیر به دبیرخانه اجرایی جشنواره معرفی کنند:

۱. فرش‌های کلاسیک عشایری و گبه ۲. فرش روستایی ۳. فرش‌های کلاسیک شهری باف با رجشمار کمتر از ۳۵ ۴. فرش‌های کلاسیک شهری باف با رجشمار بین ۳۵ تا ۵۰ ۵. فرش‌های کلاسیک شهری باف با رجشمار بیشتر از ۵۰ ۶. فرش‌های تمام ابریشم ۷. سایر : ( مدرن، زربافت، تصویری و …) با تشخیص هیأت داوران

* هر شرکت کننده مجاز به ارسال حداکثر سه تخته فرش در هر رشته می باشد.

مراحل شرکت در جشنواره :

۱) ثبت نام تولیدکنندگان، تاجران و مالکان قالی ( ورود به سایت جشنواره / مطالعه بخش‌های مختلف آن / کلیک روی گزینه ورود به جشنواره / تکمیل فرم اظهارنامه شرکت در جشنواره / دریافت کد رهگیری برای ثبت نام هر تخته فرش ) ۲)‌ انجام مرحله نخست داوری به صورت اولیه و غیرحضوری ۳) تماس با شرکت کنندگانی که قالی آن‌ها در مرحله نخست داوری تائید شده است ۴) هماهنگی برای ارسال قالی به شهر اصفهان و محل مشخص شده برای تحویل آن ۵) انجام مرحله دوم داوری به صورت حضوری توسط داوران ملی ۶) برگزاری و آغاز نمایشگاه قالی های برگزیده برای متخصصان حوزه فرش دستباف و عموم مردم ۷) برگزاری مراسم اختتامیه و تقدیر از قالی های فاخر جشنواره

بودجه برگزاری اولین جشنواره قالی فاخر و گفت و شنودهای غیر رسمی اولین جشنواره ملی قالی فاخرعلی میرجمالی دبیر اجرایی اولین جشنواره ملی قالی فاخر درخصوص برگزاری و اجرای جشنواره گفت: این جشنواره رویداد بزرگی بود که پس از ۸ سال برگزاری به عنوان یک رویداد جانبی در کنار نمایشگاه فرش دستباف تهران، درقالب یک جشنواره مستقل در شهر اصفهان برگزار شد و برای انتقال و برگزاری آن زحمت فراوانی کشیده شد و این نخستین باری بود که چنین فعالیتی در سطح ملی در شهر اصفهان برگزار می شد.

میرجمالی ضمن تشکر از همه عوامل اجرایی جشنواره گفت : هرچند برگزاری چنین برنامه‌هایی آن‌هم برای نخستین بار و در زمان اندک و بدون مدل دقیق مشابه قبلی، کار دشواری است اما به لطف اعضای ستاد اجرای که همگی باهدف هم افزایی و برگزاری اثربخش این جشنواره همکاری کردند، به گفته مدیران مرکز ملی فرش و حاضران در رویدادهای مشابه قبلی، به شیوه قابل قبولی برگزار شد. البته خالی از اشکال نبود اما باتوجه به منابع زمانی و مالی موجود، به گفته همه فعالان این حوزه، جشنواره ارزش‌مندی بود.دبیر اجرایی اولین جشنواره قالی فاخر ادامه داد: اما متاسفانه در کنار همه عزیزانی که خالصانه و بدون چشم‌داشت در برگزاری این رویداد همکاری کردند، عزیزان دیگری نیز بودند که خارج از گود اجرایی به بیان مطالبی پرداختند که نه تنها مستند نبود بلکه از واقعیت اجرایی فاصله بسیاری داشت. یکی از این موارد بودجه اجرای این پروژه بود که به نقل بعضی از افراد تا ۲ میلیارد ذکر شده است!

این که این عدد و رقم از کجا و به استناد چه مدارکی مطرح شده و پدیدآورنده این اخبار چه انتفاعی خواهد برد اما به عنوان دبیر اجرایی جشنواره که از روز نخست تا انتها و حتی تا همین زمان که این مطالب را بازگو می کنم همچنان درگیر این پروژه هستم بر خود واجب دانستم که دراین خصوص مواردی را بیان کنم.

 

اولین جشنواره ملی قالی فاخر

قرارداد اجرای جشنواره بین سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان و مجتمع توسعه ارتباطات پگاه اصفهان طی قرارداد شماره ۱۱۷۷۳۷/۱۰۴ بسته شد و بودجه آن توسط مرکز ملی فرش ایران به حساب سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان واریز شد و طبق ماده ۳ این قرارداد، ‌مبلغ کل قرارداد ۴.۸۸۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال برابر با چهارصد و هشتاد و هشت میلیون و پانصد هزار تومان می باشد.

برگزار کننده موظف بوده است با توجه به بودجه دراختیار، صفر تا صد برگزاری این جشنواره را مدیریت کند. شامل هزینه‌های مرتبط با اطلاع‌رسانی، وب سایت جشنواره، هیات داوران، برگزاری نمایشگاه، برگزاری مراسم افتتاح و نشست خبری و اختتامیه، جوایز برگزیدگان، امور رسانه‌ای، چاپ ۲۰۰ جلد کتاب جشنواره، تهیه مالتی مدیای جشنواره، ویژه نامه جشنواره، تامین محل نگهداری قالی ها، هزینه‌های مربوط به دریافت و ارسال و بیمه قالی ها و … .

ضمن آن که بر اساس قرارداد یاد شده این بودجه مرحله به مرحله و بر اساس پیشرفت پروزه و اجرای تعهدهای برگزار کننده از طرف سازمان پرداخت شده و خواهد شد، به این معنا که هنوز پروژه جشنواره تمام نشده و همچنان ما برای اجرای یک سری فعالیت های مرتبط با بعد از جشنواره مشغول اجرا هستیم که با ارایه گزارش ها و مستندهای مربوط به آن به سازمان، مانده بودجه نیز پرداخت خواهد شد.

باتوجه به این که بودجه تخصیص یافته در برابر هزینه‌های بالای برگزاری و ملی بودن رویداد کفایت نمی‌‌کرد، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان به‌عنوان دبیرخانه دائمی جشنواره در اصفهان، انجام و تامین بخشی از موارد را برعهده گرفت، شامل : تامین محل برگزاری مراسم افتتاح و نشست خبری، تامین محل برگزاری مراسم اختتامیه و پذیرایی از مهمانان، میزبانی از جلسه های برگزار شده با رئیس سازمان توسعه تجارت ایران و معاون وزیر صمت در اصفهان که جا دارد از رئیس محترم اتاق بازرگانی و همکاران ایشان که در ستاد اجرایی همکاری داشتند، تشکر کنم.

میرجمالی در پایان این گفت و گو ضمن تشکر از مدیران سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بویژه معاون بازرگانی سازمان و همچننی رئیس اداره فرش و همچنین همه اتحادیه ها و تشکل های صنف و نیز اتاق بازرگانی اصفهان و بویژه از اعضای تیم اجرایی که به‌خصوص در نمایشگاه قبول زحمت فراوانی داشتند، گفت: به عنوان دبیر اجرایی جشنواره از همه عزیزان اصفهانی و غیر اصفهانی که از دور و با فاصله از قلب اجرایی جشنواره درمورد آن اعلام نظر می‌کنند دعوت می‌کنم در محیطی حاکم بر انصاف و حقیقت‌جویی حضور داشته باشند و در مورد هرموضوعی که علاقه‌مند باشند درخصوص جشنواره بدانند با کمال میل گفت و گو کنیم و به دور از حاشیه سازی و تخریب،‌ نقاط قوت و ضعف این رویداد را بررسی کنیم و از همه فعالان حوزه فرش دستباف، هنرمندان و کارشناسان این حوزه خواهش می‌کنم برای بهبود و رشد این رویداد در شهر اصفهان و قوام یافتن آن، با دبیرخانه همکاری کنند و با مشارکت خود، نام اصفهان و فرش اصفهان و هنر اصفهان را همچون گذشته درخشان و پویا و خلاق بخواهند و ببینند.